Czy spleśniały Whopper od Burger King to dobry przekaz?

Jesteśmy Ciekawi Waszej opinii – czy zaprezentowana przez Burger Kinga kampania ukazująca pleśniejącego Whoppera to interesujący przekaz ? Od strony marketingowej kampania okazała się sukcesem – tego odmówić jej nie można. Foto... Read more »

Czerwiec 2019: Kalendarz marketingowca w branży HoReCa

Czerwiec jest miesiącem w którym w kalendarzu „kulinarnym” dzieje się zdecydowanie mniej niż w pozostałych okresach roku. Warte uwagi są dwa „święta” 07 czerwca – Donut Day w USA Co pasuje do... Read more »

Kwiecień 2019: Kalendarz marketingowca w branży HoReCa

4.4.2019 – dzień marchewki Myślisz sobie – kolejne nudne “święto” i masz w tym sporo racji. “Czy naprawdę ma sens iść sztampowo? Nie! Zróbmy coś innego… np. ciasto marchewkowe”. Serio? Czy to... Read more »

Podcast 5ZWB: Co decyduje o wyborze restauracji lub kawiarni?

O tym jak ważnym aspektem dla branży HoReCa jest audio marketing na szczęście nie trzeba już nikogo przekonać. Warto jednak pogłębiać swoją widzę w tym temacie – szczególnie, że teraz dzięki Adamowi... Read more »

Plastikowe słomki w gastronomii są passé

Każdego dnia zużywa się w Polsce 3 miliony plastikowych słomek do napojów. Ich zastąpienie produktami wykonanymi z surowców nadających się do mycia i wielokrotnego użytku staje się więc powoli nieuchronne. Chcąc prowadzić... Read more »

Smak Marketingu: Jaka jest nasza misja ?

Jeśli trafiłeś na naszą stronę i chcesz dowiedzieć się jaka jest nasza wizja koniecznie wejdź na stronę O nas – tam znajdziesz komplet odpowiedzi na Twoje pytania. A już dziś zapraszamy do... Read more »